Работа в команде железного Эдгара
Как сейчас помню день, когда я пришла на прием к мэру Таллиннс Эдгару Сависаару (попасть к нему на прием было той еще задачкой) и сказала как есть: «Мечтаю работать в Вашей команде, умею хорошо писать тексты, читать лекции и общаться с людьми, очень ответственная». Через два дня мне позвонили из городской канцелярии и предложили занять пустующую вакансию медиаспециалиста под руководством Лео Вайно. Первые полгода я буквально не верила своему счастью, потом поняла, что моя мечта сбылась. Я работаю в команде легендарного Сависаара.
Те 4 года, что я проработала в мэрии вместе с Эдгаром, стали настоящим университетом политики и кризисной коммуникации. Мало того, что работа была интересная, сам Эдгар не мог не вызывать восхищения, а иногда благоговейного страха.
Он был поразительно работоспособным, иногда возникало ощущение, что он никогда не устает и работает 24/7. Он мог позвонить поздно вечером, дать задание, которое необходимо выполнить, как только, так сразу. И как ни странно, всегда находились силы и время, так как ты чувствовал себя важной частью большого механизма, который крутился день и ночь.
Эдгар вдохновлял и зажигал. Когда он произносил речи со своейственной только ему силой и харизмой, он увлекал за собой, за своими идеями. Он делался в такие минуты красивым и молодым. Это была настоящая магия. За ним хотелось идти и верить в то, что все возможно.
Эдгар говорил мне: «Если какая-то дверь перед тобой не открывается, не сдавайся, иди до конца, стой на своем, иди дальше!» Он сам так всегда делал. Не останавливался несмотря ни на что.
Эдгар был как спрут. Было чувство, что он держит свою руку на пульсе всех регионов Эстонии, что он одновременно везде и все про всех знает.
Эдгар всегда находил время для того, чтобы поговорить с людьми и спросить у них совета. Это было непередаваемо приятное чувство, когда такой человек спрашивает твое мнение, выслушивает его и иногда даже реализует. В одну из таких встреч, когда мы обсуждали, как повысить активность избирателей, я предложила сделать избирательные участки прямо в торговых центрах. Человек пошел за хлебом в магазин, заодно и проголосовал. Теперь даже сложно представить, что когда-то было иначе.
Я до сих пор считаю, что мюзикл театра No99 «Сависаар» навлек на Эдгара большую беду. Это был спектакль с шаманскими техниками, который предрекал смерть Железному Эдгару и вообще оказался пророческим с точки зрения политических расстановок. Буквально на следующий день после спекталя все узнали, что Эдгар в коме в больнице.
Тогда он выкарабкался, хоть и потерял в этой битве за жизнь ногу. Он продолжил работу, политическую борьбу. Он не унывал, принимал удары судьбы. Он всегда шел до конца. Он не видел и не хотел видеть закрытых дверей.
Спасибо, Эдгар, за все уроки и наши разговоры по душам. Ты был по-настоящему добрым и сильным. Ты защищал тех, кто был дорог тебе. Мне тебя очень не хватает. Вечная память.
Автор: Maria Jufereva-Skuratovski
……….
Mäletan, nagu olnuks see alles eile, kuidas tulin Tallinna linnapea Edgar Savisaare vastuvõtule (ka sinna pääsemine polnud kergete killast) ja ütlesin ausalt: „Unistan Teie meeskonnas töötamisest, oskan hästi tekste kirjutada, loenguid pidada ja inimestega suhelda, olen väga vastutustundlik.“ Kaks päeva hiljem helistati mulle linnakantseleist ja tehti ettepanek asuda Leo Vaino juhtimisel tööle meediaspetsialisti vabal ametikohal. Esimesed kuus kuud ma sõna otseses mõttes ei uskunud oma õnne, seejärel aga mõistsin, et mu unistus on täitunud. Ma töötan legendaarse Savisaare meeskonnas.
Need 4 aastat, mil ma koos Edgariga linnavalitsuses töötasin, kujunesid tõeliseks poliitika- ja kriisikommunikatsiooniülikooliks. Vähe sellest, et töö oli huvitav, ka Edgar ise äratas imetlust ja kohati aukartust.
Ta oli hämmastava töövõimega, mõnikord tekkis tunne, et ta ei väsi kunagi ja töötab 24/7. Ta võis hilisõhtul helistada, anda ülesande, mis tuli võimalikult kiiresti täita. Ja kummalisel kombel leidus selleks alati jõudu ja aega, sest sa tundsid end olulise osana suurest mehhanismist, mis pöörles päeval ja ööl.
Edgar innustas ja sütitas. Kui ta pidas kõnesid ainult talle omase jõu ja karismaga, haaras ta kuulajad endaga kaasa, kütkestas neid oma ideedega ning muutus sellistel hetkedel ilusaks ja nooreks. See oli tõeline maagia. Talle taheti järgneda ja uskuda, et kõik on võimalik.
Edgar ütles mulle: „Kui mõni uks sinu ees ei avane, siis ära anna alla, mine lõpuni, jää endale kindlaks, mine edasi!“ Ta ise tegi alati nii. Teda ei peatanud miski.
Edgar oli nagu kaheksajalg. Tekkis tunne, et tal on näpp pulsil kõigis Eesti piirkondades, et ta on üheaegselt igal pool ja teab kõigist kõike.
Edgar leidis alati aega inimestega vestlemiseks ja neilt nõu küsimiseks. See oli kirjeldamatult meeldiv tunne, kui niisugune legendaarne inimene sinu arvamust küsib, selle ära kuulab ja mõnikord isegi ellu viib. Ühel niisugusel kohtumisel, kui arutasime, kuidas suurendada valijate aktiivsust, tegin ma ettepaneku rajada valimisjaoskonnad otse kaubanduskeskustesse. Inimene läks poodi leiva järele ja ühtaegu ka hääletas. Nüüd on isegi raske ette kujutada, et kunagi oli teisiti.
Arvan siiani, et No99 muusikal „Savisaar“ tõmbas Edgarile häda kaela. See oli šamanistlike võtetega etendus, mis ennustas Raudse Edgari surma ja osutus üldse prohvetlikuks poliitiliste jõujoonte osas. Sõna otseses mõttes järgmisel päeval pärast etendust said kõik teada, et Edgar on haiglas koomas.
Siis rabeles ta välja, kuigi kaotas selles lahingus elu eest jala. Ta jätkas tööd, poliitilist võitlust. Ta ei lasknud saatuselöökide peale pead norgu. Ta läks alati lõpuni. Ta ei näinud ega tahtnud näha suletud uksi.
Aitäh, Edgar, kõigi õppetundide ja meie vestluste eest südamest südamesse. Sa olid tõeliselt lahke inimene. Sa kaitsesid neid, kes olid sulle kallid. Ma tunnen sinust väga suurt puudust. Igavene mälestus.

Maria Jufereva-Skuratovski

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *