Suuhügieen lastele ja täiskasvanutele: õde jagab kasulikke soovitusi

Mis on professionaalne suuhügieen, mida teostavad hambaarstid ja hügienistid?

Professionaalne suuhügieen viiakse läbi Air-Flow ja ultraheli protseduuride abil.
Air-Flow tehnoloogia abil teostatav hügieeniline hammaste puhastamine hõlmab spetsiaalse otsiku abil vee, õhu ja spetsiaalse pulbri segu pihustamist hammastele surve all.
Air-Flow abil eemaldatakse hambapinnalt hambakivi, pehmed hambakatud ja pigmentlaigud ning samuti ka hammaste vahel olevad hoiused. Protseduur taastab hammaste loomuliku valge värvuse, on ohutu ja valutu ning ei kahjusta emaili.

Air-Flow’i kasutatakse ka ortodontiliste konstruktsioonide (breketid), implantaatide ja proteetiliste konstruktsioonide (sildproteesid) puhastamiseks. Hambakivi eemaldamine toimub ultraheli abil. Pärast protseduuri muutuvad hambad siledaks, heledamaks 0,5-1 tooni võrra ning ilmneb värske tunne. Professionaalse hammaste puhastuse käigus mitte ainult ei eemaldata hambakivi ja hambakattu, vaid ka poleeritakse komposiitmaterjalist restauratsioone spetsiaalsete poleerimissüsteemidega, mis pikendab nende teenindusaega. Peale puhastamist vaatab hambaarst või hügienist alati suuõõne läbi, et avastada kaariese ja mittekaariese haigused hammastel varases arengujärgus. Lõppetapil kaetakse hambad remineraliseeriva ühendiga, mis võib põhineda fluoriidil või kaltsiumil.

Air-Flow protseduuri viivad läbi kõik Ida-Viru Keskhaigla hambaarstid. Protseduuri saab läbida Järve tervisemaja hambakliinikus neljandal korrusel ning Ahtme polikliinikus teisel korrusel. Protseduurile saab registreeruda telefonil 331 1708 — Ahtme polikliiniku registratuur ja 331 1165/331 1141 — Järve tervisemaja registratuur.

Miks on vaja teostada professionaalset hammaste puhastust?

Toon välja 3 põhjust, miks on oluline regulaarselt teostada professionaalset hammaste puhastust:

1. Professionaalne hammaste puhastus on vajalik, et tagada suu tervis. Eriti oluline on see patsientidele, kellel esineb laialdane hambakatt, mida kodustes tingimustes on raske eemaldada (näiteks tihedalt paigutatud hambad või paigaldatud breketid).

2. Professionaalne hammaste puhastus on suurepärane ettevalmistav protseduur enne ortodontilist ravi, proteeside või implantaatide paigaldamist. Puhastamine võimaldab hambad kvaliteetselt ette valmistada järgnevateks ravietappideks.

3. Professionaalne hammaste puhastus võimaldab regulaarselt jälgida patsientide hammaste tervislikku seisundit ja paigaldatud hambaravi konstruktsioonide seisukorda.

Millised soovitused antakse patsientidele pärast professionaalset hammaste puhastust?

Ei ole soovitatav süüa ega juua esimese 2 tunni jooksul, samuti ei tohiks tarbida värvaineid sisaldavaid toiduaineid järgmise 12 tunni jooksul. Värvaineid sisaldavad toidud hõlmavad: kohv, tee, marja- ja puuviljamahlad, peet, porgand, punane vein, värske rohelus. Soovitav on mitte suitsetada 2-4 tunni jooksul või veel parem 12 tunni jooksul. Meenutame, et suitsetamine halvendab hammaste seisundit ja soodustab hambakatu kiiret teket.

Kui tihti soovitatakse teha professionaalset hammaste puhastust?

See on individuaalne. Tavaliselt soovitatakse teha professionaalset hammaste puhastust 2 korda aastas. Selline ajavahemik võimaldab hoida hambad ja igemed heas seisukorras. Kuid breketite kandmisel soovitatakse professionaalset hammaste puhastust teha iga 3 kuu tagant.

Igapäevane, isegi hoolikas, hammaste harjamine ei suuda täielikult eemaldada bakteriaalset hambakattu ja toidujääke, mis jäävad igemete alla või hammaste vahele. Eriti kehtib see suitsetajate, breketite kandjate või tihedalt paigutatud hammastega patsientide puhul.

Professionaalset suuhügieeni lastele viiakse läbi 2,5-aastaselt, kui piimahammaste hambumus on täielikult välja kujunenud. Lastel puhastatakse hambaid hambaharjaga fluoriidipastaga, suuõõs kontrollitakse kaariese suhtes ning hambad kaetakse fluoriidiga. Pärast protseduure viiakse läbi hügieenitund, kus näidatakse, kui puhtad peaksid olema hambad, ja valitakse sobiv hambahari ja -pasta.

Kas professionaalne puhastus suudab eemaldada suitsetaja hambakatu ja valgendada hambaid?

Jah, ainult professionaalne hammaste puhastus võib eemaldada suitsetaja hambakatu ja taastada hammaste loomuliku valge värvuse, see tähendab, et hambad muutuvad 0,5-1 tooni võrra heledamaks. Valgendamine on eraldi protseduur.

Kui otsustate oma hambaid valgendada, peaksite pöörduma hambaarsti või hügienisti poole, et saada kvaliteetset ja ohutut professionaalset hambavalgendamist. Ida-Viru Keskhaiglas on võimalik hambaid valgendada BlancOne süsteemiga. Need on ainukesed professionaalsed kosmeetilised protseduurid, mille vesinikperoksiidi eraldumise tase on madal (5,6%), täiesti ohutud ja tõhusad. Valgendamisprotseduuri saate teha meie arstide juures: dr Võrno, dr Berdnikova ja dr Klebanskaja (hetkel on dr Klebanskaja pikal puhkusel). Enne valgendamist tuleb teha professionaalne hammaste puhastus (Air-Flow, hambakatu eemaldamine). On oluline mõista, et plommid ei muutu valgemaks.

Hammaste harjamise reeglid, kuidas õigesti hambaid puhastada.

Kui kasutate tavalist hambaharja, valige klassikaline hambahari (tiheda harjastega, tasase lõikega) märgistusega «soft» või «ultra soft». Hoidke käsitsi hambaharja pliiatsi või pastakana käes, et surve hambatele ja igemetele ei oleks liiga tugev ning hambaharja juhtimine oleks täpsem. Nii käsitsi kui ka elektrilised hambaharjad puhastavad hambaid hästi, valik sõltub patsiendi eelistustest ja vajadustest.
Hambaid tuleb puhastada hambaharjaga kaks korda päevas 2-3 minutit. Hommikul pärast hommikusööki ja õhtul enne magamaminekut, 30 minutit pärast sööki. Pasta kogus peaks olema hernetera suurune. Pärast hammaste puhastamist tuleb pasta välja sülitada, suud loputada ei tohi. See on vajalik selleks, et hambapasta koostises olevad kasulikud mikroelemendid mõjuksid emailile ja igemetele (parodondile) sülje kaudu.
Hommiku- ja õhtuseid puhastusi eristatakse. Õhtul lisame hambaharjale lisavahendid suuõõne hoolduseks: hambaniidi, vahelõikehari, keelekraabitsa, irrigeerija ja ühekordse harjase. Breketitega patsientidel tuleb suuhügieeni hoolikalt jälgida ja suud puhastada pärast igat söögikorda.

Kõige efektiivsem hambapuhastustehnika on lühikesed ringikujulised liigutused 45-kraadise nurga all igemete suunas. Hambaharja harjased peaksid jõudma igemepiirini, et bakterid, mis on asunud igeme ja hamba vahele, saaksid samuti eemaldatud. Raskesti ligipääsetavaid kohti puhastatakse vertikaalselt. Hamba puhastamisel BASS-i meetodiga on võimalik hoolikalt puhastada igemete vahe. Just selles piirkonnas koguneb suur hulk bakteriaalset hambakatu (biofilm). Kui seda biofilmi ei hävitata, muutub suur hulk seal olevaid baktereid hammaste emaili ja igemete jaoks ohtlikuks.

Kas elektriline hambahari on tavalisest parem?

Uuringud näitavad, et elektriline hambahari on 30% efektiivsem. Kõige olulisem on osata hambaid õigesti puhastada. Tavalise hambaharjaga saab hambaid suurepäraselt puhastada.

Kas on tõsi, et hambapasta on parem osta apteegist?

Hambapasta on parem osta hambaarsti või hügienisti soovitusel. Pastat saab osta nii tavalisest poest kui ka veebipoest või apteegist. Veebipoed pakuvad laiemat valikut ja madalamaid hindu. Soovitan vaadata www.suutervis.eu, www.notino.ee.

Kas valgendav hambapasta valgendab hambaid ja kas see võib kahjustada?

Valgendava hambapasta kasutamine aitab eemaldada hambakattu, kuid ärge oodake kohest tulemust. Selle abil ei saa saavutada täiesti valget värvi — emaili saab heledamaks muuta ainult 1-2 tooni võrra. Valgendavad hambapastad võivad põhjustada emaili tundlikkust. Valgendava efektiga pastat ei tohi kasutada tundliku emailiga, kaelauure defektide, parodondiidi, samuti laste ja rasedate puhul.
Soovitan hambakatu eemaldamiseks kasutada hambapastasid, mis sisaldavad fluoriide, ksülitooli ja ensüüme (fermente), need pastad puhastavad emaili õrnalt ja ohutult hambakattust, kaitsevad kaariese eest ja taastavad hammaste loomuliku valge värvi. Need sobivad suurepäraselt suitsetajatele, kohvijoojatele ja breketite kandjatele.

Milleks on vaja hambaniiti ja kuidas seda õigesti kasutada?

Hambaniit puhastab hambavahesid ja igemeid.

On mitmeid meetodeid hambaniidi kasutamiseks. Standartne meetod on saadaval paljudes allikates, kuid sellel on oluline puudus: kui mitte kontrollida niidi libisemist hammaste vahel, võib igemeid tugevalt vigastada. Lisaks on niidi vaja kerida nimetissõrme või keskmise sõrme ümber, mis ei ole väga mugav ja võib tekitada valu.

Alternatiiv on silmusemeetod. See on lihtne meetod, kus jõudu ei kasutata, mis tähendab, et igemete kahjustamise oht on minimaalne. Te saate hambaniiti kontrollida ja seda asendis hoida mugavalt sõrmedega.
Silmusmeetod toimib järgmiselt: rebige niit 25-30 cm pikkuseks, voltige niit pooleks ja tehke keskele sõlm. Teil tekib silmus. Pange kõik sõrmed, välja arvatud suurtesõrmed, silmuse sisse. Suurtesõrmedega juhtige niidi survet ja suunda. Sisestage niit paralleelselt hamba külje pinnale. Niit libiseb mööda hamba külge, jõudes igemejoonele, andke niidile «C» kuju hambapinna küljel. Nii puhastate hambavahesid ja igemejooni. Hambaniidi kasutamisel ükskõik millise meetodiga ärge kunagi tõmmake niiti, kuna see võib vigastada teie igemeid. Veenduge, et olete hoolikalt puhastanud iga hamba küljed hambaniidiga.

Nõuanded suuhügieeni hooldamiseks.

Kõige olulisem nõuanne on hambahoolduse regulaarne jälgimine, andes oma lastele eeskuju. Kodune suuhügieen on väga oluline. Hambahoolduse kultuur, nagu toitumise kultuur, pärineb lapsepõlvest.

Lisaks soovitaksin kariesi ennetamiseks pärast sööki suud loputada veega ja kasutada ksülitooliga pastille, komme või närimiskummi. Ärge unustage teha kolmetunniseid pause söögikordade vahel ja juua vett.

Ksülitool on looduslik magusaine, mis võrreldes suhkrutega on mittetahkestav või kaariesevastane. Ksülitooli leidub väikestes kogustes paljudes taimedes: sibulas, porgandis, maasikas, vaarikas, banaanis jne.

Ksülituse kasu
● Takistab bakterite paljunemist ja vähendab kaariese riski.
● Normaliseerib happe-aluse tasakaalu, tugevdades emaili.
● Omab seenevastast toimet. Suuõõne infektsioon «Candida albicans» toitub glükoosist, kuid asendades selle ksülitooliga, hääbub see järk-järgult.
● Mõjub igemetele positiivselt, vähendades naastu hulka ja alandades parodontaalse koe põletiku riski.
● Hoiab igemete pinnal vett, niisutades ja pehmendades neid.
● Suurendab sülje eritumist ja parandab selle kaitsvaid omadusi.
● Avaldab minimaalset mõju veresuhkru ja insuliini tasemele.
● On 40% vähem kaloriline kui suhkur.

Ksülitooliga tooteid soovitatakse kasutada:
● inimestele, kellel areneb palju kaariest (kaariese riskirühm);
● lastele, kellel lõikuvad hambad (eriti jäävhambad);
● noortele (puberteedieas);
● inimestele, kellel on vähene süljeeritus.

Ksülitooliga tooteid võib tarbida alates 3. eluaastast. Emaili kahjustuste riski vähendamiseks piisab lastele 2-3 pastillist, närimiskummist või 1 ksülitooliga kommist päevas. Täiskasvanu igapäevane ksülitooli norm on 5 pastillikest või närimiskummist.

Pasta valimisel eelistatakse pastat, mis sisaldab fluoriide. Uuringud näitavad, et fluoriidid tugevdavad emaili ja vähendavad selle tundlikkust happele, mida mikroobid eritavad söögi ajal ja pärast seda.
Eriti olulised on fluoriidid lastele. Euroopa Pediaatrilise Hambaarstide Akadeemia soovitab lastel kuni kolmeaastaselt puhastada hambaid 0,1 g fluoriide sisaldava pastaga (umbes riisitera suurusest), mille fluoriidide kontsentratsioon on 1000 ppm. Vanuses kolm kuni kuus aastat sobib sarnane pasta, kuid suuremas koguses (umbes hernetera suurusest piisab puhastamiseks). Kui kaariese oht on suur, võib pärast konsulteerimist hambaarstiga kasutada pastat, milles on suurem fluoriidide sisaldus. Pärast kuut aastat kasutavad lapsed pastat, milles on fluoriide 1450 ppm.

Vanemad peaksid puhastama laste hambaid kuni 6. eluaastani ja kontrollima puhastamist kuni 12. eluaastani.
Pärast puhastamist ei pea suud veega loputama ja 30–60 minuti jooksul ei tohiks süüa ega juua, et säilitada maksimaalne fluoriidide hulk suus.
Vähendada magusate toitude tarbimist ja välistada magus enne magamaminekut, kui laps on juba hambaid puhastanud.
Külastage koos lapsega hambaarsti iga 3-6 kuu tagant, sõltuvalt kaariese tekke riskist.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.